Çarşamba , 20 Mart 2019
Sponsorlu Baglantilar

Karaciğer Hastalıklarında Beslenme


Çok miktarda protein ve yalnızca belirli yağları içermelidir; şeker yenebilirse de alkol kesinlikle yasaktır. Bu genel önlemler çok şiddetli olmayan karaciğer yetmezlikleri için geçerlidir. Karmaşık olgularda ise tedavi gibi beslenme programı da hekim tarafından düzenlenmelidir. Bütün kişisel farklılıklara karşın karaciğer yetmezliği kadar gereksiz ölçüde geniş bir besin kısıtlamasına gidilen ve geniş kısıtlama gereği sanki bilimsel olarak kanıtlanmış sayılan pek az hastalık vardır. Gerçekte ise en iyi bilinen diyet tedavilerinde bile, karaciğer yetmezliğinin şiddetli olmayan ve en sık rastlanan biçimi için diyet tedavisine fazla yer verilmez; hatta bazı olgularda hiç diyet önerilmez. Bu çelişkinin iki nedeni vardır. Birincisi karaciğer yetmezliği tanısı yalnızca hastanın belirttiği şikâyetlere dayanarak koyulamaz; karaciğerde orta derecede bir büyümenin varlığı ve belirli karaciğer işlevlerinin bozulduğu uygun incelemeler ve laboratuvar testleriyle saptanarak tam doğrulanmalıdır. Çünkü sindirim bozuklukları birçok olguda sindirim sistemindeki başka organların hastalıklarına, birçoğunda da ruhsal kökenli sinirsel bozukluklara bağlıdır, ikincisi toplumda kişiden kişiye yayılan bilimsel iddialı düşünceler, genel olarak beslenme konusunda var olan pek çok önyargının ve yasaklamanın temelini oluşturmaktadır. Örneğin, bu hastalara sık sık yasaklanan ıspanak ya da portakal suyunun kısıtlanması için hiçbir bilimsel dayanak yoktur. Yalnızca ıspanak fazla miktarda yağla pişirilmemelidir.

Genel İlkeler

Orta derecedeki karaciğer yetmezliklerinde hafif bir diyet uygulanmalı ve aşağıda sayılan temel ilkeler gözetilmelidir:
• Bağırsaklarda iyi sindirilmeyen maddelerin çok bulunduğu besinler kısıtlan-malı ya da yasaklanmalıdır. Bol miktarda bağdoku ve kolajen lif içeren (”sinirli”) etler ile büyük bölümü lif ya da selülozdan oluşan sebzeler bu gruba girer.
• Ekşi, acı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
• Besinlere konan katkı maddeleri azaltılmalıdır.
• Baharat, tat ve koku verici maddeler kullanılmamalıdır. Karaciğer yetmezliğinde herhangi bir nedenle sindirim güçlüğü çekenlerin uyguladığı diyet biraz daha sıkı olarak uygulanmalı, katkı

maddesi eklenmiş yağlardan kaçınarak rafine olmayan çiğ zeytinyağı yeğlenmelidir.
• Yağlı ve özellikle kızartılmış etlerden kaçınılmalıdır.
• Salam, sosis, sucuk, pastırma gibi et ürünleri kesinlikle yenmemelidir.
• Kuru baklagiller, salçan yağlı soslar diyetten çıkarılmalıdır.
Günlük toplam kalori gereksinimi ideal vücut ağırlığına, yaşa, cinsiyete, çevre ve yaşam koşullarına göre belirlenir. Vücut ağırlığının her kg’si için günde 1 gr protein alınmalı, gerekli kalorinin yüzde 25-30′u yağlardan sağlanmalıdır. Kalorinin yüzde 60-65′i karbonhidratlardan karşılanmalı, bunların da hiç değilse büyük bir bölümü polisakaritlerden (ekmek, pirinç, patates, sebze) oluşmalıdır. Protein gereksinimi et, balık, yumurta, süt, süt ürünleri ve sebzelerden, yağ gereksinimi et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri ile yemeklik yağlardan sağlanmalıdır. Diyet yeterli miktarda vitamin ve mineral içermeli, bunun için sebze ve meyve yenmelidir. Alman gıdanın liflerle (kepek, pektin) desteklenmesi de yararlıdır. Karaciğer yetmezliği ve alkolizm bağırsaklarda emilim bozukluklarına yol açtığından, vitamin ve mineral eksikliği yaratır. Bu yüzden günlük gereksinimi karşılamak üzere vitamin hapları da alınabilir.
Beslenme programını doğru ayarlayabilmek için besinlerin içeriğini gösteren tablolardan da yararlanmak gerekir.
Koma durumunda, komaya girme tehlikesi altında ya da ağır elektrolit bozukluğu olan hastalar için özel koşullara uyulmalıdır. Bu durumda günlük besinlere yaklaşık 6 gr tuz eklenmelidir. Kronik durumlarda dinlenme ve iyi ayarlanmış bir diyet genellikle iştahsızlığı gidermeye yeter ve iyileşme sağlar. Özellikle alkole bağlı türlerinde olmak üzere bütün karaciğer hastalıklarında, alkollü içkiler kesinlikle yasaklanmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam