Pazar , 19 Mayıs 2019
Sponsorlu Baglantilar

Kısırlık ve Tedavisi


Gebelik isteği ile bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girip gebe kalamama durumuna kısırlık(infertilite) adı verilir. Türkiye’de kadınlarda görülme olasılığı %15’tir.Çiftlerin malesef büyük çoğunluğu ilk bir ay içersinde gebe kalmayı arzulamaktadır. Yeni evlenen çiftlerin düzenli ilişkiye girmelerine rağmen kadının gebe kalma olasılığı %10-25 civarlarındadır.Bir yıl sonunda ise bu değer %85’tir. Yaş ilerledikçe gebelik oranında azalmalar olmaktadır. Kısırlığın tek sebebi kadınlar değildir.Gebe kalamama durumunda sorun %40 erkeğe, %25 kadından kaynaklanmaktadır. Gebelik birçok nedene bağlıdır.

Kısırlık Belirtileri? Kısırlık Nasıl Anlaşılır

-Erkekte yeterli sperm bulunması ve bu spermlerin kadının vajina içine bırakılabilmesi
-Kadında yumurtlama ile atılan yumurtanın tüpe ulaşması
-Döllenen yumurtanın rahim iç yüzeyinde kalabilmesi
Gebeliği etkileyen faktörler ise aşağıdaki gibidir;
-Kadında yumurtalama olması
-Kadının yaşı
-Erkekteki sperm sayısı
-Erkeğin sperm üretebilmesi
-Kadın rahminde gebeliği engelleyecek durumların olmaması
-Rahim kanallarının en az birinin açık olması
-Normal cinsel yaşam ve normak ilişki
-Düzenli cinsel ilişki

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık sorunu olan çiftler; eğer 6 ay boyunca düzenli ilişkiye girmelerine rahmen kadın gebe kalamamış ise ve daha önceden doğum kontrol hapı gibi yöntemler kullanılmamış ise doktora başvurmaları gerekmektedir.Genellikle erkekler böyle durumlarda doktora gitmekten çekinmektedir.Ancak mutlaka bir uzmana başvurulması gereklidir.Bazı durumlarda çiftler 2-3 ay içersinde gebe kalınamamış ise doktora başvurmalıdır.Bu durumlar aşağıdaki gibidir:
-İleri yaşta evlilik
-Adet düzensizliği
-Geçirilmiş enfeksiyonlar
-Tekrarlanan düşükler
-Psikolojik sorunlar

Kısırlığın nedenlerini de aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

-Yumurtalama bozukluğu
-Tüplerin hasarlı veya tıkanık olması
-Rahim içi yapışıklıklar
-Rahim ağzı faktörü
-Endometriozis
-Bağışıklık sistemi
Kısırlık tedavi edilirken başlangıçta basit ve sebebe bağlı yöntemler tercih edilir.Çiflerin hamilelik sağlayabilmesi için ilaç tedavisi,endoskopi uygulanır.Kesin tedavi olmasa bile erkeğin cinsel performansında ciddi bir yükselme sağlanır.Çiftler erkeğin laboratuarda hazırlanan spermlerinin bir jinekolog tarafından kadına verilmesi(aşılama) yönteminden fayda görebilir.Durumu daha ağır olan hastalarda ise tüp bebek uygulaması son çare olarak gereklidir.

5 yorum

  1. Eşimde sperm fonksiyon bozukluğu olmasından dolayı 7 yıldır gebe kalamıyordum.Çok düşündükten sonra en sonunda tüp bebek tedavisi görmeye karar verdik ve geçen sene Doç Dr Selman Laçin’e başvurduk. İlk protokollerden sonra tedaviye geçtik ve şükürler olsun çok iyi geçti, şu an altı aylık hamileyim ve çok mutluyum.

  2. fatma hanım bildik

    12yıllık evliyim 3tane gebeligin oldu 3de kalbi durdu ve alın mak zorunda kaldı nedeni ne olabilir teslerimin hepsi normal cıkıyo son gitigim doktor kan uyuşmazkıgı var dedi eşimin kan gurubu apozitif

    benimki o pozitif bizi eşimden kan alıyo bana yükleme yapıyola nekadar doru ve napmalıyım

  3. polikistik over den kaynaklı tüp bebek tedavisine başladım. şu an bekliyorum 1 haftaya kadar öğreneceğim. doktorum çok umutlu, 1 hafta sonra mutlu haber alacağıma inanıyorum. önemli olan iyi doktor seçimi ve bir an önce hastaneye gitmek,ertelememek.

  4. Selman Laçin’in adını bir kaç kişiden daha duydum. Nerde çalışıyor kendisi, hangi şehirde? Bu konuda uzman anladığım kadarıyla ama doktorlara olan güvenimi kaybetmeye başladım. Uzun zamandır tedavi görüyorum sonuç alamıyorum.

  5. selamlar Ece hanım siteyi düzenli takip eden biri olaraktan sizin için araştırdım selman laçin adlı doktoru ve kendisi İstanbul/Beylikdüzü Medicana’da doktorluk yapıyomuş. Umarım en kısa zamanda derdinize derman bulunur geçmiş olsun dileklerimle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam