Cuma , 26 Nisan 2019
Kategori Arşivi:

Beslenme

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın yumurtası içerisinde tavuk yumurtasına göre 5 kat fazla fosfor,8 kat demir , 9 kat protein bulundurur.Astım ,öksürük ve alerjiye karşı bıldırcın yumurtası süt ve balla karıştırıldığında çok faydalı olduğu bildiriliyor. Kendiside bir doktor olan Aytekin Ertuğrul uzun bir süre yaşadığı öksürük problemi için uzman kişilere gidip,ilaçlar kullandığını ve bir fayda göremediğini söylüyor.Daha sonra ... Devamını Oku »

İştahsızlık ve Nedenleri

Halk arasında oldukça sık rastlanan hastalıklardan biri de iştahsızlıktır. İştahsızlık çekmenin pek çok nedenleri vardır. Bunları psikolojik nedenler, fiziksel nedenler, beslenme yanlışlıkları olarak gruplandırabiliriz. İştahsızlığın Psikolojik Nedenleri ? İştahsızlığın psikolojik nedenleri arasında ilk sırada gelen kişinin hayatında o an yaşadıklarından dolayı olan durumlardan kaynaklabilir. Örnek verecek olursak yakın bi tanıdığını kaybetmiş olması veya ciddi bir hastalık yada hayatta ki amaçlarını elde edememesi gibi sorunlardan dolayı iştah kaybı yaşamaktadır. Depresyon ... Devamını Oku »

Obezite Nedir? Obezite Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Obezite ( şişmanlık ) halk arasında en çok rastlanan hastalık türlerinden biridir. Türkiye’ de dengesiz ve düzensiz beslenme sonucu özellikle küçük çocuklarda görülmektedir. Çocuğun en önemli çağı olan gelişim döneminde aile tarafından oldukça dengesiz bir şekilde beslenmesi ve alması gereken besin öğeleri ( vitamin, mineral ) almaması sonucu Obezite hastalığı görülür. Obezite Hastaları Nasıl Beslenmelidir? Obeziteye yakalanmış bir kişi öncelikle günde 5 öğün ... Devamını Oku »

Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar sentetik olarak yapılır, bunlar doğal olarak oluşmaz. Trans yağlar sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için onlara hidrojen eklenme işlemi olan endüstriyel bir süreçle meydana getirilir. Bunlar ayrıca kısmen hidrojenlenmiş yağlar olarak da bilinir. Trans yağlar tekli doymamış ya da çoklu doymamış olabilir fakat hiçbir zaman doymuş olmaz. Bir trans yağ trans-izomer yağ asitleriyle bir doymamış yağ çeşididir. Bu yüzden trans yağlar ... Devamını Oku »

Ne Kadar Yağ Yemeliyim?

• 2 ile 3 yaşındaki çocuklar – %30-%35 toplam kalori alımıyla sınırlı toplam yağ • 4 ile 18 yaşındaki çocuklar – %25-%35 toplam kalori alımıyla sınırlı toplam yağ • 19 yaşında ve daha büyük yetişkinler – %20-%35 toplam kalori alımıyla sınırlı toplam yağ Uzmanlar bir yetişkinin %30 yağ, %30 protein ve %40 karbonhidrat tüketmesi gerektiğini ... Devamını Oku »

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç Suyu,Havuç Suyunun Zararları,Havuç Suyunun Yararları Vücutta A vitamininin ön öğesi karotenler içermektedir. Karotenler vücutta ince bağırsaklarda ve karaciğerde karotene dönüşür. İnsan ihtiyacının 5 katı karoten olursa bunu depolayacak yer kalmaz ve zehirlenme etkisine haiz olabilir. Havuçta da karoten olduğu için bu söylenenler havuç için de geçerlidir. Devamını Oku »

Çocukluk Çağı Şişmanlığı

Çocuklarda ki şişmanlık göz ardı edilmiştir. Oysa ki yetişkin şişmanların büyük çoğunluğunda bu durumun başlangıcının çocukluk yıllarına uzandığı bilinmektedir. Şişman çocuk, vücut ağırlığı fazla olan çocuk demek değildir. Şişman çocuk vücutta yağ dokusu fazla olan çocuktur. Örneğin boyları uzun kas kütleleri fazla olan çocuklar şişman olmadıkları halde yaşıtlarından daha ağır olabilirler. ... Devamını Oku »

Çocuklarda Obezite ve Egzersiz

Dünya Sağlık Örgütü çocukluk döneminde görülen obeziteyi global epidemi olarak adlandırmaktadır. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çocuk ve ergenlerde gözlenen obezite, toplum genelinde gözlenen en yaygın beslenme sorunudur ve hızlı bir artış göstermektedir. Çocuklarda ve ergenlerde vücut yağlanması büyüme ve cinsiyete bağlı değişiklikler gösterir. Bu nedenle çocukluk ve ergenlikte obezite tanısı büyüklerden farklı olarak yaş ... Devamını Oku »

Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm

Pek çok anne, çocuğunun gerektiği gibi beslenemediğini düşünür. Bunların bir kısmı, sadece kuruntudan ibaret olmakla birlikte; bir kısmının da gerçeklik payı vardır. Öncelikle emin olmanız gerekiyor, yani çocuğunuz, gerçekten iştahsız ve yeteri kadar beslenemiyor mu? Emin olduktan sonra ise; çözüm arayışına gitmek konusunda size çok iş düşüyor. İşte size iştahsız çocukların sorununa 15 çözüm önerim: Çocuğum yemek yemiyor ... Devamını Oku »

İştahsızlığın Nedenleri Nelerdir ?

İŞTAHSIZLIK HANGİ DÖNEMDE BAŞLAR ,SEBEPLERİ NELERDİR? Herhangi bir fizyolojik rahatsızlığı olmayan doktor kontrolünden geçen iştahsız çocuklarda psiko – sosyal ve çevresel faktörler çocuğun iştahını etkilemektedir. Özellikle 1 -5 yaş arası çocukluk döneminde iştah azalıp artmaktadır.15 ve 18. aylar arasında iştah seviyesi en düşük düzeydedir. İlerleyen aylarda aşırı açlık ve yeme isteğinin azalmasına ve besini reddetmeye kadar uzanır.1-5 yaş arası çocuğun ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam