Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Cinsel Sağlık

Kısırlık ve Tedavisi

Gebelik isteği ile bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girip gebe kalamama durumuna kısırlık(infertilite) adı verilir. Türkiye’de kadınlarda görülme olasılığı %15’tir.Çiftlerin malesef büyük çoğunluğu ilk bir ay içersinde gebe kalmayı arzulamaktadır. Yeni evlenen çiftlerin düzenli ilişkiye girmelerine rağmen kadının gebe kalma olasılığı %10-25 civarlarındadır.Bir yıl sonunda ise bu değer %85’tir. Yaş ilerledikçe gebelik oranında azalmalar olmaktadır. Kısırlığın tek sebebi kadınlar değildir.Gebe kalamama durumunda sorun ... Devamını Oku »

Vajinismus

Vajinismus rahatsızlığından dolayı cinsel terapi seanslarına gelen çifte “sorunun ne olduğunu” sorduğumda, genelde; “karı-koca olamadık” “o işi yapamadık” “sevişiyoruz ama birleşme olmuyor” gibi cevaplar alırım. Seansta kadına sorunun nedenini sorduğumda ise “sanki vajinamda bir et var, kapatıyor” ya da “sanki bir duvar var geçemiyoruz” gibi cevaplar gelir. Peki bu tür sıkıntılara yol açan vajinismus rahatsızlığı nedir? Vajinismus, birleşme denendiğinde vajinanın ... Devamını Oku »

Kızlık Zarı Yapılması (Himenoplasti)

Dini inançlarımız,örf ve adetlerimiz gereği tıp dilinde hymen denilen kızlık zarı yırtılmaları birçok genç hanım için büyük sorun olmaktadır. Bu tip sorunu olan hanımlara müjde gibi bir haber vermek istiyoruz. Bu problem artık kesin olarak çözümlenebiliyor. Hem de geçici değil kalıcı bir çözüm. Yani eskiden olduğu gibi zifaf’tan 2 – 3 gün önce dikme değil. Yeniden anadan doğma zarın aynısı basit bir ameliyat ile ve sürekli kalıcı ... Devamını Oku »

Kızlık Zarı Muayenesi ve Bekaret Raporu

Hastalar için zor ve korkutucu olsa da kızlık zarı muayenesi normal jinekolojik muayeneye benzemektedir. Hasta jinekolojik masaya alınır ve labium minus da dediğimiz küçük dudaklar aralanarak kızlık zarı incelenir. Bazen hekim kaymayı önlemek amacıyla gazlı bez ile küçük dudakları tutabilir. Küçük dudaklar yanlara ve dışa doğrı çekilir, bu şekilde kzılık zarı net görünür hale getirilir. Bazen kızlık zarı daha içerde olabilmektedir, bu durumda da hasta ıkındırılarak kızlık ... Devamını Oku »

Kızlık Zarı Yırtılması ve Kanama

Kızlık zarı ilşiki, travma, kaza veya nadiren de spor yaparken yırtılabilmektedir..Kızlık zarı zarsı ince bir yapı olup vajina girişinden ortalama 2 cm geride yer alır. Vajinayı çepeçevre iç kısımdan sararak içeri doğru bir çıkıntı oluşturur ve vajina iç duvarını daraltır. Normalde vajina genişleyebilen bir yapıya sahiptir, bunu en güzel ve çarpıcı olarak doğum esnasında 10 cm çaplı başın geçişine izin ... Devamını Oku »

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Kızlık zarının latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir. Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, vagina içinde değil vaginanın hemen girişinde , dudakların 1-1,5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.Ortasında adet kanının ve vaginal salgıların ... Devamını Oku »

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının latince adı ”Hymen” olup ”Evlilik Tanrısı” nın ismidir. Bakire kızlarda enfeksiyona karşı koruyucu olduğu düşünülen kızlık zarının tıbben bir yararı yoktur. Kızlık zarı bakireliğin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Kızlık zarı tıp dünyası için çok basit bir konu olmasına rağmen sosyal yaşamda eğitim ve gelir düzeyi her ne olursa olsun karmaşık bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kızlık zarı muayenesi olmak isteyen zengin, fakir, köylü, şehirli, okumuş, okumamış,kültür ... Devamını Oku »

İlk Gece – Gerdek Gecesi – Zifaf Gecesi

İlk Gece,Zifaf,Gerdek Gerçekte kızlık zarı vajina girişini ancak kısmen kapayan, oldukça ince bir zardır. Tümden kapalı olması imkânsızdır, hiç değilse âdet kanı oradan akacaktır. Kızlık zarı aralığı kiminde çok küçük, kiminde nispeten geniş olur. Kimi kızlık zarı oldukça kalın, kimisi ipinceciktir. Ne var ki kızlık zarı elastik bir dokuda olduğu için zardaki aralık, kas ... Devamını Oku »

Kızlık Zarı Hapı ve Suni Kanamanın Zararları Başarısızlıkları

Kızlık Zarı Hapı – Bakirelik Hapı ve Suni Kızlık zarı kanaması Piyasaya çıkan ve vajinal kılcal damarlarda ve kızlık zarında tekrar kılcal damarlanmayı artırmak üzere ilk ilişkide kanamayı bakirelik kanamasını olacağını belirten iliaçları tavsiye etmiyoruz.Unutulmamalıdırki kılcal damar genişlemesi yanlızca vajina ve kızlık zarı bölgesinde olmamakta hayatı tehlikeye sokabilecek beyin damarlarında genişleme yaparak beyin kanamalarına,göz damarlarında genişleme yaparak göz içi kanamalara neden olabileceği gibi daha test aşamasında ... Devamını Oku »

Bekaret ( Kızlık Zarı ) Tamiri ve Fleep Kaldırma Yöntemi Nedir ?

Flep yöntemi kızlık zarı onarımında en kalıcı ve güvenilir yöntemdir. Flep yönteminde vajina girişinden kaldırılan iki damarlı flep yani doku parçası ile kızlık zarı yeniden yapılabilmektedir. Ancak bu ameliyat özel bir ameliyattır ve başarılı olması için tecrübe gerekir. Flep yöntemi için kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir. Ayrıca daha önceki ilişki sayısı ve süresinin ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam