Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Çocuk Sağlığı

Televizyonun Zararları

Dünya üzerinde genel araştırmalar baz alındığında hemen hemen her evde bir, %70 inde ise birden fazla televizyon bulunmaktadır. Peki televizyonlar sağlımızı ne derecede etkiler ? Hangi göz hastalıklarına neden olur ? Televizyonların yaymış olduğu ışınlar beynimize zarar verir mi? sorularına makalemizde yer vereceğiz. Evimize alacağımız televizyonlara karar vermeden önce yapılması gereken şey ... Devamını Oku »

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı küçük yaşlarda başlanmalıdır. Çocuklarınıza alışkanlık haline getirilmelidir. Sağlıklı dişler küçük yaşlarda bakıma ihtiyacı vardır. Ağız ve diş sağlığı bazılarında kalıtsaldır bazılarında ise yeterince bakılmadığından kaynaklanır. Kalıtsal olan ağız ve diş sorunlarını önlenemez ama yavaşlatılabilir. Ağız kokusu, beslenme zorluğu gibi sorunları olan çocuklarınızı tedavi edilmediğinde diş bozukluklarına, diş çürüklerine ve çene gelişiminde bozukluklara neden olur. İleri yaşlarında ise romatizma ve kalp rahatsızlıklarına ... Devamını Oku »

Çocuk beslemenin inceliklerini öğrenin

Uzmanlar, annelerin ‘Yemek yemiyor’ diye çocuklarından şikâyetçi olmak yerine, neden yemek yemediğini araştırmaları gerektiğini belirtiyor. İşte çocuk beslemenin incelikleri… Siz nasıl beslemek isterseniz isteyin, neyi ne kadar yiyeceğine genellikle çocuklar karar verir. Ancak, burada anne-babaya büyük görevler düşüyor. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın beslenmesi, bizim için büyük önem taşıyor. Ama her çocuğun beslenmesi, öyle sanıldığı kadar kolay olmuyor. Çocuk iştahsız olabilir, ... Devamını Oku »

Akromegali: Kontrolsüz Büyüme Hastalığı

TANIM Akromegali, hipofiz bezinin aşırı büyüme hormonu salgılaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Ergenlik öncesinde ortaya çıkışı oldukça nadirdir ve bu durumda hastalığa jigantizm (devlik) ismi verilir. Çoğunlukla 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde görülür. Hastalık erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür. Büyüme hormonu aşırı salgısı sonucu yüz görüntüsü değişir, kabalaşır, hastalar baş ağrısı, terleme, el-ayaklarda büyüme ve ... Devamını Oku »

4 – 8 Yaş Arası Çocuklarda Spor ve Gelişim

Bu yaşlarda çocuğa denge, beceri, güç, hızlı tepki gösterme gibi özellikler kazandırılmalıdır. Bu fiziksel özellikler çocuğun kendine güven duymasını sağlayacaktır. Çocuk dört yaşından sonra oyunu zevk değil, bir iş olarak görmeye başlar. Yalnız kaldığı süre azalır, bir arkadaş ya da arkadaş grubuyla oynamaya başlar. Bazı egzersizleri tek başına yapmaya başlar, bazı karmaşık beden hareketleri­ni kolayca öğrenebilir. Bu ... Devamını Oku »

Apandist

Apandist Nedir ve Neden Oluşur? Apandist Belirtileri ve Tedavisi Apandist kör bağısağın bir uzantısıdır. Apandiste bağısak bademciği de denmektedir. Apandist şekil olarak bir solucana benzer ve hareket edebilme özelliğine sahip olan apandistin içinden besin geçememektedir. Apendistin uzunluğu genelde dokuz ile on santim arasındadır ve dahada uzun olabilmektedir. Apandisttin yerleştiği yer genelde karın bölgesinin sağ alt tarafındadır ama bazı insanlarda apandist farklı yerlere yerleşebilmektedir. Buda apandisttin teşhis edilmesini ... Devamını Oku »

Arı Sokmaları

Arı sokmaları çok şiddetli ağrıya neden olur ve çok küçük çocuklar, yaşlılar, alerjiye yatkın kimseler için, potansiyel olarak en tehlikeli böcek sokmalarıdır. Öbür böcek sokmalarının çoğu, soğuk kompresle dindirilebilen küçük bir ra­hatsızlığa neden olur. Arı sokmalarıysa, biraz daha fazlasını gerektirir. BELİRTİLERİ: Arı sokmasında, arının iğnesi çoğun­lukla içerde kalır. Bu nedenle, çocu­ğunuzu bir böcek sokmuşsa ve böceği görmediyseniz, bir arının sokmuş ola­bileceğini düşünerek, derisinde hâlâ ... Devamını Oku »

Ergenliğe Geçiş

Ergenlik dönemine özgü başlıca değişimler kişiliğin gelişmesi, büyümenin tamamlanması ve cinsel olgunluğa erişmeyle birlikte ikincil eşey özelliklerinin ortaya çıkmasıdır. Ergenliğe geçiş sürecinde cinsel özellikler ortaya çıkar ve tamamlanır. Cinsel organlar büyür ve olgunlaşır, bü­yüme hızlanır ve önemli psikolojik de­ğişimler ortaya çıkar. Erkekte dölleme, kadında döllenme özelliğinin oluşması cinsel olgunluğa erişildiğini gösterir; bunun Ölçütü er­kekte sperm içeren ersuyu boşalması, kızlarda ise ilk adet kanamasının görülmesidir. Ergenliğin ... Devamını Oku »

Erken Ergenlik

Cinsel olgunlaşma belirtilerinin bekle­nen yaştan önce ortaya çıkması “erken ergenlik” adını alır. Bu yaş ülkeden ül­keye değişir. Akdeniz ülkelerinde en küçük yaşın erkeklerde 9, kızlarda 8 ol­duğu söylenebilir. Erken ergenlik ger­çek ve yalancı erken ergenlik olarak bi­linen iki gruba ayrılır. Gerçek erken er­denliğin başlıca özelliği eşey bezlerinin yani kadında yumurtalıklar, erkekte erbezlerinin ve cinsel organların olgunlaşmasıyla ikincil eşey özelliklerinin (ör­neğin tüylerin çıkması, memelerin bü­yümesi) ... Devamını Oku »

Geç Ergenlik

Kızlarda 14, erkeklerde 16 yaşına değin herhangi bir cinsel olgunlaşma belirtisi­nin görülmemesi “geç ergenlik” olarak kabul edilir. Hastalığa bağlı geç ergen­lik ile yapısal ve ailesel nedenlerle er­genliğin gecikmesini birbirinden ayır­mak güçtür. Beslenme bozukluğuna yol açan hastalıklar ile metabolizma bozuk­lukları ergenliği geciktirebilirse de ge­nellikle cinsel organların gelişmesini engellemez. Ergenlikte birçok psikolo­jik değişim de gerçekleştiğinden gecik­mesi ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam