Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Kadın Doğum

Kısırlık ve Tedavisi

Gebelik isteği ile bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girip gebe kalamama durumuna kısırlık(infertilite) adı verilir. Türkiye’de kadınlarda görülme olasılığı %15’tir.Çiftlerin malesef büyük çoğunluğu ilk bir ay içersinde gebe kalmayı arzulamaktadır. Yeni evlenen çiftlerin düzenli ilişkiye girmelerine rağmen kadının gebe kalma olasılığı %10-25 civarlarındadır.Bir yıl sonunda ise bu değer %85’tir. Yaş ilerledikçe gebelik oranında azalmalar olmaktadır. Kısırlığın tek sebebi kadınlar değildir.Gebe kalamama durumunda sorun %40 erkeğe, %25 ... Devamını Oku »

Gebe Kalınabilir Dönemi Hesaplama

Kadınlar normalde 25-40 gün arasında adet görür. Düzenli adet, adetin her zaman aynı gün olacağı anlamına gelmez. Kadınlarda adet döngüsü, dört fazda incelenir. İlk dönem yumurtanın büyüdüğü proliferasyon fazıdır. Bu dönemde, beyinde, hipofizden salgılanan FSH hormonu, yumurtalıklara etki ederek, yumurtayı ihtiva eden folikülün büyümesini uyarır. Büyüyen folikül içindeki granüloza hücreleri, estrojen salgılarlar. Estrojen seviyesi yükseldikçe, rahim içerisindeki endometriyum tabakasını uyarır. Endometriyum kalınlaşmaya ... Devamını Oku »

Hamilelikte kozmetik ürünleri dikkatli kullanın

Hamile kadınların en büyük sıkıntıları; ilaç, ışın, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır. Bu kimyasal maddeler; solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilirler. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin (fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerinde hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle gösterilmiştir. Bazılarının ise, kötü etkilerinin olup olmadığı halen bilinmemektedir. ... Devamını Oku »

Memelerde Gelişen En Genel Marazı Teşekküller Hangileridir ?

Memelerde Gelişen En Genel Marazı Teşekküller Hangileridir ? a. Kistler. Bunlar genellikle otuzbeş ile kırkbeş yaşlan arasındaki kadınlarda olmaktadır. Bunlar bir bezelye tanesi boyunda tek, küçük ve yuvarlak şekillerde gelişmekte ve bazen bir limon veya portakal kadar büyümektedir. Kistler çok kısmî olma temayülü­nü göstermektedir. b. Adenomalar; lifli ve kistli adenomalar. Bunlar genellikle onsekiz ile otuzbeş yaşlan arasında genç kadınlarda ... Devamını Oku »

Meme Apseleri Nasıl Tedavi Edilir ?

Meme Apseleri Nasıl Tedavi Edilir ? a. Yangılı alana ılık kompresler yapın. b. Doktorunuza başvurtfn. Muhtemelen size büyük dozajda antibi­yotik ilâçların alınmasını bildirecektir. c. Apse lokalize olunca bir ensizyon yapılacak ve iltihap drenaj usulüyle alınacaktır. d. Memenin cerrahî müdahale gerektirdiği veya fazla sancılı oldu­ğu zaman çocuğun emzirilmesine son verin. Devamını Oku »

Memelerde Bütün Lokalize Yumrular Cerrahî Müdahale Gerektirir Mi ?

Memelerde Bütün Lokalize Yumrular Cerrahî Müdahale Gerektirir Mi ? Evet, en sağlam yol memeden yumruyu ameliyatla almaktır. Bu şekilde birçok habis vaka en erken safhada teşhis edilip bulunabi­lecektir. Yukarıdaki kuralın bir istisnası var mıdır? Evet. Kronik meme iltihaplı kistlerde, memelerde çok sayıda yum­rular varsa, ameliyat her zaman tavsiye edilmemektedir. Ancak, bu durum ... Devamını Oku »

Aile Planlaması

Aile Planlaması Aile planlaması, ailelerin istedikleri sayıda, istedikleri zamanda ve sağlıklı aralıklarla, bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmaları demektir. Aile planlaması çocuk sayısını kısıtlamak demek değildir. Aile planlaması çalışmaların temel amacı ailenin sağlığını korumak ve onların mutlu yaşamalarını sağlamaktır. Aile planlaması çalışmaları ile,çiftlere gebe kalmak ve doğum yapmak için en uygun koşulların neler olduğu öğretilir. Gebelikler arasında belli bir süre bırakılarak ... Devamını Oku »

Bebek Cinsiyet Tayini

Bebek Cinsiyet Tayini Antik Çin, Mısır ve Yunan uygarlıklarından beri insanoğlu doğacak bebeğinin cinsiyetini doğmadan önce saptayacak ve istediği cinsiyette bebek sahibi olmasını sağlayacak fomüllerin peşinde koşmuştur. Bu konuda sayısız hurafe, halk öyküsü ve sihirli öneriler ortaya atılmıştır. Günümüzde bile bazı otoriteler ve konunun uzmanları çiftlere istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olabilmeleri için yüzdeyüz ... Devamını Oku »

Dış Gebelik Nedir ?

Dış Gebelik Nedir ? Gebelik ilk olarak tüplerde oluşur, fakat yaklaşık döllenmeden 1 hafta sonra rahime ulaşarak rahime yerleşir ve doğuma kadar rahimde taşınır. Gebeliğin rahim dışında; örneğin tüpler­de veya yumurtalıkta yerleşmesine dış ge­belik denir. Gebelik rahim dışında herhangi bir yerde ancak kısa bir süre devam edebilir. Bir sü­re sonra yerleştiği yerin duvarlarındaki da­marlardan karın . içine kanama başlar. Bu iç kanama zamanında fark edilemezse, has­tanın hayatı ... Devamını Oku »

Gebeler Nasıl Giyinmelidir ?

Gebeler Nasıl Giyinmelidir ? Gebeler, gebelik ayları ilerledikçe rahat, geniş, pamuklu-penye gibi sentetik ol­mayan kumaşlardan yapılmış giysileri tercih etmelidir. Dar ve sentetik çamaşır­lar özellikle gebelikte sık görülen mantar enfeksiyonu riskini daha da arttırır. Ayrıca dolaşımı zorlaştırır. Yüksek topuklu ayakkabılar gebe­ler için zararlıdır. Rahat, topuksuz ortopedik tabanlı ayakkabılar gebe­ler için uygundur. Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam