Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Göz Hastalıkları

Sağlıklı gözler için bol meyve yiyin

Gözlerimiz, sağlığımız konusunda bize çok önemli ipuçları verir. Gözlerimizde oluşan bazı sorunlar kimi zaman vücudumuzdaki çok önemli hastalıkların habercisi olabilirler. Örneğin kataraktta, göz merceği saydamlığını kaybeder ve görme azalır. Glokom, göz içi basıncının yükselmesi nedeniyle görme sinirinin giderek zayıflamasına ve görme kaybına yol açar. Erişkinlerde görülen göz hastalıklarının birçoğu daha az sıklıkla olmak üzere bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir. A vitamini almak önemli Göz ... Devamını Oku »

Kontakt lens kullanırken bunlara dikkat edin

Genellikle estetik amaçlı kullanılan kontakt lenslerin doğru şekilde kullanılmadığı zaman sorunlara neden olduğunu belirten uzmanlar kontakt lens kullanırken bazı uyarıları dikkate almayı tavsiye ediyor. İşte kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar… – Lens gözünüzdeyken, doktorunuzun önermediği hiçbir damlayı gözünüze damlatmayın. – Lens temizliği ve bakımı için çeşme suyu kullanmayın. Bu amaçla üretilmiş olan solüsyonları tercih edin. – Lenslerinizi her çıkarışta temizleyin, durulayın ve ... Devamını Oku »

Normal Göz

Normal Göz   Göze gelen ışınlar Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır ve kişi gözlük ya da kontaktlens ihtiyacı olmadan net bir görüş elde eder. Devamını Oku »

Soru ve Cevaplarla Çocuklarda Göz hastalığı

Soru: Yeni doğan bir bebeğin göz muayenesi, en erken ne zaman yapılmalıdır? Cevap: Eğer, bir göz rahatsızlığından şüpheleniliyorsa muayene için beklemenin hiçbir anlamı ve yararı yoktur. Bebek 1 günlük de olsa, gerekiyorsa hemen göz muayenesi yapılabilir. Soru: Bir günlük bebeğin göz muayenesi olmasını gerektiren ne gibi göz rahatsızlıkları olabilir ? Cevap: Bebeğin gözlerinde hemen tedaviye başlanmasını gerektiren iltihaplı hastalıklar veya özellikle erken doğan (premature) bebeklerde görülen ... Devamını Oku »

Şaşılıkla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış : Bebekte göz kayması varsa, tedavide acele edilmemelidir, bebek büyüdükçe kayma da kendiliğinden düzelir. Doğru : Bebekte göz kayması varsa, hiç zaman kaybetmeden tedaviye başlamalıdır, çünkü tedavide gecikildikçe özellikle görme tembelliğinin ilerlemesine yol açılmış olur. Yanlış : Çocuktaki şaşılık, birkaç yıl gözlük takmakla düzelir, şaşılık düzeldikten sonra da gözlük çıkarılır ve şaşılığın tedavisi tamamlanmış olur. Doğru : Bazı tür şaşılıklar sadece gözlük takmakla düzelir, ... Devamını Oku »

Göz kırpmanın faydaları

* Gözlerinizi mümkün olduğu kadar kırpın. Sigara dumanından uzak durun. Direkt kuru hava gözü rahatsız ettiğinden klimadan uzak durun. * Ekranınızın renk ve parlaklık ayarını ayarlayın ve öyle kullanın. Bilgisayarın monitör ayarında parlaklık düşürülerek göze gelen ışımayı azaltın ve göz yorgunluğunun önüne geçin. * Bilgisayar kullanırken gözlerin kurumasını ve çabuk yorulmasını önlemek için, göz kırpma sayısını bilinçli olarak arttırın. * Monitörü göz hizasının 10- 15 ... Devamını Oku »

Renk körü müsünüz?

Esenler Hayat Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fatma Aygün Koca, her 12 erkekten birinde renk körlüğü görüldüğünü bildirdi. Fatma Aygün Koca, çocuklarda en sık görülen göz rahatsızlıklarının, görme kusurları (miyop, hipermetrop, astigmat), şaşılık, göz tembelliği, doğuştan katarak, doğuştan göz tansiyonu (glokom), doğuştan gözyaşı kanal tıkanıklığı, doğuştan anomaliler, bazı göz tümürleri olarak sıralanabileceğini söyledi. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için doğumdan hemen sonra, ... Devamını Oku »

Göz rahatsızlıkları için bitkisel çözümler

Maydanoz suyu ile göz banyosu yapıldığında gözkapağı iltihaplarını iyileştirici özelliği vardır. Ceviz yapraklarının kaynatılması ile elde edilen sıvının içine batırılan temiz bir bez parçası gözün üzerine konursa, göz iltihaplanmalarını önler. Deve tabanı suda kaynatılarak pansuman yapılırsa deri ve göz kapağı iltihaplarını önler. Frenk maydonuzu göz hastalıklarına etkilidir. Gül yapraklarından yapılan çayla göz nezlesi ve kanlanmasında bu çayla göz banyosu yapmak çok etkili olur. Havuç gözleri kuvvetlendirir. Kavun göz ... Devamını Oku »

Göz tembelliğine dikkat

Bir göz iyi görürken, diğer gözün her türlü gözlük düzeltmesine rağmen aynı seviyede görmemesi durumunda göz tembelliğinden bahsedilir. Çocuğunuzu 8 yaşından küçük ise hala geç kalmış sayılmazsınız. Göz tembelliği, bebeklik veya çocukluk döneminde bir gözün yeterince görememesi ve o göze ait beyin bölgelerinde sağlıklı görme yollarının gelişmemesi sonucu ortaya çıkar. Aslında göz tembelliği, gözde değil, göze ait beyin yollarında gelişen tembelliktir. ... Devamını Oku »

Sağlıklı Gözler İçin Havuç ve Lahana

Doktorlar göz sağlığı için beslenme şekli ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Sağlıklı gözlere sahip olmak isteyenlere uzmanlar;sofralarında havuç, limon, lahana ve kabak çekirdeğine yer açmalarını öneriyor. Günümüzde birçok insan ofis ortamında, bilgisayar ya damasa başında çalışıyor. Kuru havanın hakim olduğu böyle bir ortamda sürekli bilgisayar ekranına bakarak çalışmak, göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Bir grup Alman göz doktoru tarafından kaleme alınan ve Almanya’da çok satan ‘Heute Schon Vitamine Gegessen?’ ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam