Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Kalp Hastalıkları

Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri: Göğsün ortasında ani ve şiddetli ağrı. Bu ağrı bazen omuz, boyun ve kollara da ayrılır. Ağrı sıkıcı ve ezici olup hasta kendini ölüyormuş gibi hisseder. Nefes darlığı olur. Kalp Krizi Tedavisi: Derhal yatağa veya bir koltuğa oturun veya 45 Derecelik bir açıyla arkaya yaslanın. Acele doktor çağırın. Kalp Krizi Sonrası: Eğer ağrı 6 gün kadar sürer ve ... Devamını Oku »

EKG NEDİR ?

EKG NEDİR ? Kalbin elektriksel aktivitesinin kaydıdır. Cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile grafik olarak kaydedilen dalga formudur. EKG kalp hızı, ritmi ve fonksiyonu, kalp kasına yetersiz kan ve oksijen gidişini gösteren iskemi olarak adlandırılan hasar ve kalp yapısındaki anormallikler hakkında bilgi verir. Devamını Oku »

ANGINA ( Güğüs ağrısı ) NEDİR ?

ANGINA ( Güğüs ağrısı ) NEDİR ? Kalp damar hastalığının ( koroner damar ) an sık görünen belirtisidir. Genellikle güğüs üstünde olan baskı tarzında ağrı şeklidir. Ağrı çoğu zaman fiziksel, duygusal veya zihinsel atresin ardından ortaya çıkar. Bazen hastalar nefes darlığı, aşırı yorgunluk, baygınlık hissi, kolda , çenede ağrı gibi belirtilerle de başvurabilirler. Bunlarda angina eşiti belirtiler olarak ... Devamını Oku »

Damar sertliği için Şifalı Bitkiler

  Damar sertliği için Şifalı Bitkiler alıç Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. damarsertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır. enginar Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar. damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur. Prostat, meme ve rahim ağzı kanserine karşı iyi gelir. Enginarın içinde bulunan Silymarin maddesinin, hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret ... Devamını Oku »

KOLESTEROL

KOLESTEROL Kolesterol, tüm canlıların bünyesinde bulunan ve vücudumuzda özel görevleri olan ancak, kandaki oranı belli sınırları aşınca zararları görülen bir maddedir. Sağlıklı bir insanda kolesterol oranı, 100gr kanda 250mg’dır. Bilinen görevleri şunlardır : Deri altında, mikroplara karşı koruyucu bir baraj görevi yapar. Kanda, alyuvarları zararlı maddelere karşı korur ve bir ... Devamını Oku »

VARİS

VARİS Bacaklardaki toplardamarların bozulmasıdır. Nedenleri Hareketsizlik ya da yeterli hareket etmeme Sürekli ayakta kalma Çorap bağı, korse, sıkan ayakkabı gibi şeyler giyilmesi Aşırı ve yağlı şeyler yeme Hamilelik Aşırı alkol ve sigara Belirtileri Kalçalarda, bacak ve baldırlarda ağrılar Ayaklarda yanma ve makatta kaşıntı Ayak damarlarına şişmeler, siyah iplikler ve düğümler oluşur Bacaklar gülle gibi ağırlaşır Ayaklarda sürekli üşüme ve kısmi felç Bacak, baldır ve ... Devamını Oku »

Damar Sertliğinin Bitkisel Tedavisi

DAMAR SERTLİĞİ Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Kayın yaprağı, Kırlangıç otu, Sarmısak, Öküzgözü otu, Enginar Hazırlanış Şekli: * Kayın yaprakları sıcak suda haşlanır. Süzülerek elde edilen posa ile vücut ovuşturulur. * Kırlangıç otu ile menekşe çiçeğinden demleme hazır­lanır. Süzülerek elde edilen sıvıdan tedavi süresince her sabah kahvaltıdan önce bir fincan içilir. * Sarmısak havanda dövülüp ezildikten sonra suda ... Devamını Oku »

Gençlerin kalbi neden duruyor?

Gençlerin kalbi neden duruyor? Ülkemizde ölüm sebepleri arasında ilk sırada olan kalp ve damar hastalıkları genç-yaşlı herkesi tehdit eder hale geldi!.. İSTANBUL – Kalp hastalıkları artık genç yaşlı herkesi tehdit ediyor. Hayat tarzı ve kötü beslenme, stres, sigara-alkol ve uyuşturucular, hareketsiz hayat veya ani fiziksel yüklenme kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasına sebep oluyor. Uzmanlar, ülkemizde her yıl 400 bin kişinin kalp hastalıklarına bağlı olarak hayatını kaybettiğini belirtiyor. ... Devamını Oku »

Damar sertliği karşı aşı mucizesi

Besin ve oksijeni taşıyan atardamarlarda tıkanıklıklara yol açan damar sertliğini önleyecek aşı, 1 yıl sonra insanlarda denenecek. İsveç Malmö Üniversite Hastanesi`nden Prof. Dr. Jan Nilsson yüksek LDL seviyesine sahip hayvanların kullanıldığı deneylerde damar sertliğini önleyen, hatta gerileten aşı geliştirdiklerini belirtti. Nilsson, aşının oluşan plakları geriletmede de başarılı sonuçlar verdiğini kaydetti. Avrupa Ateroskleroz Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu`nun başkanlığını ... Devamını Oku »

Hipertansiyon beyne zarar verebilir

Çocuklarda fark edilemeyen hipertansiyon, çok önemli hastalık riski oluşturuyor. Günümüzde çocukluk döneminde hipertansiyonun tedavisinin erişkin dönemdeki damar sertliği, kalp ve beyin damar hastalıklarının görülmesini azaltacağını belirtiliyor. Çocuklarda hipertansiyonun baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, burun kanaması gibi durumlarda teşhis edilebileceğini söyleyen uzmanlar, “Hastalık fark edilemezse kalbe, böbreğe ve beyne kalıcı zarar verebilir“ dedi. Takvim Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam