Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Kan ve Kan Hastalıkları

Varis Tedavisi ve Belirtileri

Uylukta olabileceği gibi vücudun başka yerlerinde de olabilir, ama özellikle başlangıçta en çok baçağın alt kısmında görülür. Bacak damarları üçe ayrılır: hemen derinin altında olanlar (açıldığı zaman gözle görülebilen), kasların arasında olanlar (gözle görülmez), birde bu iki grup damarla bağlantısı olan damar grubu. Damarların büyümesi ve şişmesi demek olan varisler bacaklardan kalbe ... Devamını Oku »

Kan Şekeri Neden Yükselir?

Kan şekerinin yükselmesinin en büyük nedeni diyettir.Diyetimize dikkat etmeyip çok şekerli yiyecekler tüketirsek,hata fazla şekerli meyveler tüketmekte sağlığımıza zararlıdır.Yeterli tedavi olamıyorsak ve diyetimize dikkat etmiyorsak,kan şekerimiz mutlaka yükselecektir. kısaca dikkat etmemiz gereken hususlar: 1- Diyet,diyetimize mutlaka dikkat etmeliyiz. 2- Kan şekeri ile ilgili bir tedavi görüyorsak, ilaçlarımızı mutlaka düzenli almalıyız. 3- Düzenli egzersiz,yürüyüş veya yaşımıza uygun spor yapmalıyız. 4- Her tür stresten uzak durmalıyız. Korku,aşırı heyecan ... Devamını Oku »

Kimler Kan Vermemeli?

Ağır işlerde çalışanlar kan vermemeli çünkü;Kan verdikten sonra çalışmakta problem yaşayabilirler. Bu tür işlerde çalışanlar kan vermeleri gerekiyorsa öncelikle Doktora danışmaları gerekir. Kan vermede önemli olan,kan verecek kişinin,kan verdikten sonra,sağlığında olumsuz bir etki yapıp yapmıyacağının bilinmesidir. Ayrıca kendini iyi hisetmeyen kişilerdende sağlık yönünden araştırma yapmadan kan alınmamalıdır.Bu tür kişilerde bulunacak bir virüs yada hastalık kan verilen ... Devamını Oku »

Kan vermenin zararı varmıdır?

Kan Transfüzyonu (Nakli) zaman Yapılır Kan Bağışı Yapmanın zararı Var mıdır Kan günümüzdeki bilimsel imkanlar çerçevesinde yapılması mümkün olmayan dolayısıyla yalnızca gönüllü kişilerin bağışlarıyla temin edilebilen doğru kullanıldığında hayatlar kurtarabilen yanlış kullanıldığında ise alıcıda çok ciddi Sağlık sorunlarına yol açabilen değerli bir tedavi maddesidir. Bu nedenlerle kan bağışı sağlıklı bireyler için bir toplumsal sorumluluk doğru ve dikkatli kan kullanımı ise hekimler için bir görevdir. Kan bağışı yapacak kişiler ... Devamını Oku »

Lösemi nedir ? Tedavi edilebilir mi

Lösemi Kan Kanseri ya da ilik kanseri olarak da bilinen bir hastalıktır. Kemik iliğinde kan yapımından sorumlu hücrelerin kanserleşmeleri sonucunda gelişir ve aslında tek bir hastalık değildir; çok değişik tipleri vardır. Kanserleşen ilik hücreleri sağlıklı kan üretmedikleri gibi iliği istila etmek suretiyle sağlıklı kan üretebilecek hücrelere de yer bırakmazlar. Lösemiler en kaba şekilde akut ve kronik olmak üzere 2 guruba ayrılabilirler. Akut lösemiler tedavi edilmedikleri ... Devamını Oku »

İlik Nakli (Kök Hücre Nakli) Hangi Hastalara ve Nasıl Yapılır

Kök hücreler kemik iliğinde bulunan ve kan hücrelerini üreten ana hücrelerdir. Allojeneik (dokuları uyan akrabadan) ve otolog (kendi kendinden) nakil olmak üzere başlıca iki çeşit kök hücre nakli vardır. Dokuları uyan akraba dışı kişilerden ve plasenta (eş) kanından kök hücre nakli yöntemleri de son yıllarda uygulanmaya başlanmıştır. Kök hücreler ilikte kalmayıp kana da ... Devamını Oku »

Kemik İliği Aspirasyon ve Biyopsisi Niçin ve Nasıl Yapılır

İlik kan hücrelerinin (= kırmızı hücre beyaz küre ve kan pulcukları) üretildikleri organdır. Kemik iliğinde kan hücrelerini doğuran ana hücreler vardır. Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi adı verilen tetkikler bu hücrelerin sayı yapı ve işlevleri konusunda bilgi elde etmeye yararlar. Böylelikle kan testleri radyolojik incelemeler gibi tetkiklerle tanıları konulamayan kan hastalıklarının teşhis ve tedavileri mümkün olabilmektedir. 1. Randevu Saatinde size reçetesi verilen kemik iliği iğnesi ile birlikte geleceksiniz. ... Devamını Oku »

kan vermenin zararı varmıdır?

Kan Transfüzyonu (Nakli) zaman Yapılır Kan Bağışı Yapmanın zararı Var mıdır Kan günümüzdeki bilimsel imkanlar çerçevesinde yapılması mümkün olmayan dolayısıyla yalnızca gönüllü kişilerin bağışlarıyla temin edilebilen doğru kullanıldığında hayatlar kurtarabilen yanlış kullanıldığında ise alıcıda çok ciddi Sağlık sorunlarına yol açabilen değerli bir tedavi maddesidir. Bu nedenlerle kan bağışı sağlıklı bireyler için bir toplumsal sorumluluk doğru ve dikkatli kan kullanımı ise hekimler için bir görevdir. Kan bağışı ... Devamını Oku »

Kansızlık Nedir ? Demir EksikliğiNeden Olur

Kansızlık ya da anemi kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan ve oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin molekülünün miktarında azalma olmasıdır. Anemi’nin çok çeşitli sebepleri vardır. Demir eksikliği bunlardan en sık görülenidir. Demir hemoglobin molekülünün üretilmesi için gereklidir. Besinlerle demir alımının az olması ya da aşikar veya farkına varılamayan kanamalar nedeniyle vücuttan demir kaybının artması bu Mineralin eksikliğine yol açar. Bu eksikliğin yol açtığı başlıca rahatsızlık kansızlıktır. Kansızlık halsizlik ... Devamını Oku »

Kan Hastalıklarının Teşhisinde Kullanılan Başlıca Yöntemler Nelerdir

Kan hastalıklarının teşhisi için çok değişik testlere baş vurmak gerekebilmektedir. Kan hücrelerinin ve hemoglobin miktarının ölçülmesi (tam kan sayımı) hemoglobin alt tiplerinin elektroforez ile analizi kanın mikroskop altında incelenmesi (periferik yayma) kemik iliğinin incelenmesi (kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi) kan yapımı için gerekli olan demir vitamin B12 ve folik Asit düzeylerinin incelenmesi kan pıhtılaşmasının tetkik edilmesi kan hücrelerinin işlevleri ve yaşam süreleri ile ilişkili testler bağışıklık ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam