Çarşamba , 20 Mart 2019
Kategori Arşivi:

Kanser Hastalığı

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Nedir ? Yumurtalık kanserinin genel olarak tanımını yapacak olursak, yumurtalıklarda bulunan kötü huylu timörler sayesinde oluşmasıdır. Yumurtalık kanseri kendi başına bir hastalık değildir. Yumurtalıklarda bulunan bir çok hücrede kanser ortaya çıkabilmektedir. Yumurtalıkların aynı zamanda hormon görevleri vardır. Eğer ki hormon üreten hücrelerde kanser riski görülürse oldukça tehlike arz etmektedir. Yumurtalıklarda görülen kanserin en çok hormon hücresinde olması nedeni ile oldukça dikkat edilmesi gereklidir. Yumurtalık kanserinin bulguları oldukça ... Devamını Oku »

Rujda kanser riski var mı ?

Kanserojen içerik taşıyan maddelerden birini dudagınıza sürüyor olabilirmisiniz? Uzmanların açıklamalarına göre rujda; kısırlık, böbrek yetmezliğine ve kansere hastalıklarına yol açabilecek kimyasallar bulunuyor. Ruj yediğiniz yemeklerle birlikte dudaklarınızdan vücuda girebilir mi? Tabi ki de evet. Uzman doktorlar ruj ve oje’nin kansere yakalanma olasılıgını arttırdıgını belirtiyorlar. Abd’li uzmanlar özellikle gençlerin rağbet ettiği parlatıcı ruj ve ojeler için ... Devamını Oku »

Meme kanserinin belirtileri ve riskleri

Kadınların hayatlarını cehenneme çeviren meme kanserinin belirtilerini iyi bilmek gerektiğini belirten uzmanlar, bu belirtilerin başlıcalarının memede herhangi bir sertlik veya kitle oluşumu, meme uçlarından gelen akıntı veya kan olduğunu belirtiyor. Meme kanserinin riski faktörleri Meme kanseri genellikle elli yaşın üzerinde olan kadınlarda; hiç çocuğu olmamış kadınlarda, ilk çocuklarını otuz yaşından sonra doğuran kadınlarda, hiç emzirmemiş olan kadınlarda, ideal ağırlıklarının yüzde 40 üzerinde olan kadınlar ile ... Devamını Oku »

Testis kanserinin belirtileri ve riskleri

Erkeklerin hayatlarını kâbusa çeviren ve cinsel yaşamlarını karartacak derecede etkili olan testis kanserinin belirtilerini iyi bilmek gerektiğini belirten uzmanlar, bu belirtilerin başlıcalarının teslislerde herhangi bir kitle veya testis boyutlarında değişiklik olduğunu belirtiyor. Testis kanserinin riski faktörleri Yaşlı erkeklerden daha çok genç erkeklerde ortaya çıkar (kırk yaşından sonra fazla görülmez); normal yerine inmemiş testisler. Testis kanserin check-up ... Devamını Oku »

Kolorektal kanserinin belirtileri ve riskleri

Günlük yaşam düzenini engelleyici ve aynı derecede de öldürücü bir kanser çeşidi olan lolorektal (kalın bağırsak ve rektum) kanserinin başlıca belirtisinin rektal (makattan gelen) kanama veya dışkılama alışkanlıklarında uzun dönemli değişiklik olduğunun bilinmesi gerekiyor. Kolorektal kanserinin riski faktörleri Aile üyelerinden birinde geçmişte kolorektal polip (iyi huylu tü-moral oluşum) veya kolorektal kanser veya kronik ülserleşmiş kolit olması. Kolorektal kanserinin ... Devamını Oku »

Akciğer kanserinin belirtileri ve riskleri

Akciğer kanserinin çoğunlukla rahatsız eden öksürükler, öksürük esnasında veya sonrasında boğazdan kan gelmesi ve akciğer iltihabı, bronşit nöbetleri, göğüste ağrı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini belirten uzmanlar bu belirtilerin biri veya birkaçının görülmesi halinde doktora başvurmayı tavsiye ediyor. Akciğer kanserinin riski faktörleri Çok sigara içmek ve özellikle astbest olmak üzere çevre kirletici maddelere maruz kalmak. Akciğer kanserinin check-up kuralları Kırk yaşın üzerinde olan herkesin bir göğüs röntgeni çektirmesi gerekir. Bunu ... Devamını Oku »

Rahim boynu kanserinin belirtileri ve riskleri

Uzmanlar, kadınların cinsel yaşamlarını kabusa çeviren ve halk arasında rahim boynu kanseri olarak da bilinen servikal kanserin en önemli belirtisinin anormal vajinal kanama olduğunu belirtiyor. Servikal (rahim boynu) kanserinin riski faktörleri Genital (cinsel) bölgelerde kabarcıklar oluşturan deri iltihapları veya genital siğil enfeksiyonları, ergenlik çağına geldikten kısa bir süre sonra cinsel ilişkiye girme veya çok ... Devamını Oku »

Rahim içi kanserinin belirtileri ve riskleri

Rahim içi kanserinin de rahim boynu kanseri ile aynı belirtileri gösterdiğini belirten uzmanlar, endometrium olarak da adlandırılan rahim içi kanserinin en önemli belirtisinin anormal vajinal kanama olduğunu bildiriyor. Rahim içi kanserinin riski faktörleri Geçmişte kısırlık olması veya yumurtlama olmaması; menopozun geç başlaması veya uzun süreli östrojen tedavisi, vücutta aşırı yağlanma; çok fazla sigara ... Devamını Oku »

İdrar yolu mesane kanserinin belirtileri ve riskleri

Çoğu zaman idrarda kan gelmesi, şiddetli ve sürekli sırt ağrıları, aşırı kilo kaybı, iştah eksikliği, sürekli ateş ve anemi (kansızlık) gibi belirtilerle kendini gösteren idrar yolu ve mesane kanseri tedavi edilmediğinde öldürücü olabiliyor. İdrar yolu ve mesane kanserinin risk faktörleri Elli yaşın üzerinde olan erkeklerde-, çok fazla sigara içenlerde, geçmişte kronik idrar yolu enfeksiyonlarından rahatsız olanlarda daha fazla görülür. İdrar yolu ve mesane kanserinin ... Devamını Oku »

Ağız kanserinin belirtileri ve riskleri

Ağzınızın renginde herhangi bir değişiklik varsa veya ağzınızda iyileşmeyen yaralar ortaya çıktıysa ağız kanseri riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzmanlar bu gibi belirtilerde en kısa zamanda bir uzman muayenesinden geçmeyi tavsiye ediyor. Ağız kanserinin riski faktörleri Genellikle kırk beş yaşın üstünde erkeklerde, çok fazla sigara içenlerde ve özellikle çok fazla alkol kullanımı ile birlikte dumansız tütün kullananlarda (tütün çiğneyenlerde) daha fazla görülür. Ağız kanserinin check-up ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam