Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Ruh,Sinir Hastalıkları

Sara Hastalığı ( Epilepsi) Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

SARA (EPİLEPSİ) HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ Vücudu yöneten beyindir. Beyinde herhangi bir hasar olduğunda vücudumuzun bütün dengesi bozulur. Merkezi sinir sistemi hücrelerin aniden boşalması sonucu sara hastalığı ortaya çıkar. Birkaç dakika sürer ve sonra geçer. Bu durum ara ara görülmektedir. Buna da sara nöbetleri denir.  Devamını Oku »

Depresyona İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Her yaşta olan depresyonlu günler tam bir kâbustur. Depresyondan kurtulmak zaman alır. Peki, depresyona iyi gelen besinler nelerdir? Hangi besinler depresyondan kurtulmanızı sağlar. Depresyonda kişinin ilk önce beslenmesine dikkat etmelidir. Yemeklerini sık ve az olmalıdır. Kişinin vücudu depresyona karşı dayanıklı olması için düzenli beslenmelidir. Su ihtiyacı depresyonlu günlerde daha fazla olur, sık sık su içilmelidir. ... Devamını Oku »

Yetişkinlerde Kekemelik ve Detayları

Kekemelik özellikle çocukluk yaşlarında genetik olarak kazanılan bir hastalık olarak bilinmektedir. Ancak kekemelik çoğu zaman yetişkin insanlarda da görülmektedir. Yetişkinlerde oluşan kekemeliğin başlıca nedenleri arasında trafik kazaları, ani korkular, deprem ve sel gibi aniden ortaya çıkan korku vakalarıdır. Özellikle erkeklerde görülen kekemelik çocukluktan gelmemekteyse 14-50 yaş arasında ki kişilerde ani korkular nedeni ile oluşur. Devamını Oku »

Şizofreni Hastası mıyım?

Merhaba. ben tıp fakültesi 6.  sınıf öğrencisi bir bayanım. Paranoyak bir yapıya sahibim ve 11 yaşımdan beri şizofren olmaktan korkuyorum. Tam bu korkumu yenmişken biriyle görüşmeye başladım. abisi paranoid şizofren. şimdi de arkadaşımda şizofren olursa diye korkmaya başladım. en mutlu olduğum anda aklıma geliyor ve sıkıntıdan uyuyamıyorum bile. arkadaşım 27 yaşında psikiyatri asistanı,sosyal,gayet sağlıklı biri ama genetik ... Devamını Oku »

ŞİZOFRENİ NEDİR NE DEĞİLDİR?

ŞİZOFRENİ NEDİR NE DEĞİLDİR? Şizofreni, düşünceleri, algıları, duyguları ve davranışları etkileyen ve hastanın işlevlerinde önemli bozukluklara neden olan belirtilerin görüldüğü kronik bir hastalık olarak tanımlanabilir. Hastalığın ilk veya akut döneminde hezeyanlar ve halüsinasyonlar gibi şiddetli psikotik belirtiler görülür. Halüsinasyon, diğer insanların hissedemediği şeyler duymaya, görmeye ve hissetmeye verilen addır. Olmayan nesneler, objeler görme, kokular duyma gibi… ... Devamını Oku »

Şizofrenlik Nedir? (Şizofren – Şizofrenlik)

şizofreni hakkında bilgiler 1 Başa çıkmayı öğrenmek Eğer size şizofreni tanısı konuyorsa, bazı ‘başa çıkma yöntemlerini’ öğrenmeniz yararlı olacaktır. Aşağıdaki yöntemler şizofreni belirtilerini tet ik leyen etkenlerden bazılarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır ve ortaya çıkabilecek krizlere karşı da sizi hazırlayacaktır. Stresi azaltmayı öğrenmek En sık rastlanan şizofreni belirtilerini tet ik leyen etkenlerden birisi strestir. ... Devamını Oku »

Beyin Sağlığı

Sinir sisteminin ve vücut fonksiyonlarının devamlılığı için temelini oluşturan en kompleks organımızdır. Bizleri hayvanlardan ayıran ana özellik beynimizin onlardan daha gelişmiş olmasıdır. Beyin Sinir sisteminin ve vücut fonksiyonlarının devamlılığını yöneten en kompleks organımızdır. Beynin işleyişine dair bir çok şey hala bilinememektedir. Bizleri hayvanlardan ayıran ana özellik beynimizin onlardan daha gelişmiş olmasıdır. Bu fark ... Devamını Oku »

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Asagidaki belirtilerden en az dordunun varligi ile birlikte eriskinligin erken donemlerinde baslayan yetersizlik duygulari, sosyal acidan kendini geri cekme ve baskalarinca olumsuz degerlendirilmeye asiri duyarli olma, fazla incinme ile seyreden bir kisilik bozukludur. 1- Baskalari tarafindan kabul gormeme, kucumsenme, elestirilme, dislanma endiseleriyle sosyal iliski gerektiren islerden uzak durma 2- Sevilip, sayildigina kesin inanmadikca baskalariyla iletisim kurmak,gorusmek istemez 3- Hafife alinip, dalga gecilecegi endisesi ile yakin iliskilerde rahat davranamaz,bu ... Devamını Oku »

Utangaçlık Hastalığı

Mahcup bir insan mısınız? Bir toplulukta, insanların ilgisi sizin üzerinize çevrildiğinde kalbiniz hızlı hızlı çarpmaya başlıyor ya da soluğunuz daralıyor mu? Yeni girdiğiniz bir iş ortamında, ayağa kalkıp kendinizi tanıtmanız istendiğinde, yüzünüz kızarıyor, sesiniz titriyor mu? Bu özelliklerinizi bildiğiniz için, kalabalık önünde konuşmanızı gerektirecek durumlardan uzak duruyor, ancak tüm çabanıza rağmen boş bulunup yakalandığınızda, bir iki laf edip sıranızı savıncaya kadar kan ter içinde kalıyor ... Devamını Oku »

Öfke nedir nasıl kontrol edilir sakinleşme yöntemleri

Öfke aslında normal ve sağlıklı bir duygudur. Ama kontrolden çıkıp da yıkıcı hale dönüştüğünde, okul ya da iş hayatınızda, kişisel ilişkilerinizde sorunlara yol açar. Öfke çok çeşitli olaylar sonucu ortaya çıkabileceği gibi doğal afetler gibi hiç beklenmeyen bir anda gelip hayatı alt üst eden ve istenmeyen değişikliklere sürüklenme durumlarında da sıkça ortaya çıkar. Öfkenin ifadesi Öfke sadece insanlarda varolan bir duygu değil, her ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam