Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Selülit

Selülit Nedir

Selülit; cilt dokusunda meydana gelen ve cilde “portakal kabuğu” görünümü veren değişimlerin tümüdür. Yani bir hastalık veya rahatsızlık değildir. Ancak tıpta selülit ayrıca; cilt altı yumuşak dokuların enfeksiyonlarını tanımlamada da kullanılan bir terimdir. Kadınlarda çok daha yaygın görülmektedir. Araştırmalar kadınların %85-98’inde belli bir ölçüde selülit olduğunu göstermektedir. Yağlanma erkekler ve kadınlarda farklı ... Devamını Oku »

Selülitin Nedenleri

Yakın bir zaman öncesine kadar selülitin nedenini bulmak için yapılmış olan çok az sayıda araştırma vardır. Bunun sonucunda ise birçok varsayım ortaya atılmış olsa da pek az soruya yanıt bulunabilmiştir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar selülitin başlıca iki nedeni olduğunu ortaya çıkarmıştır. ▪ Yağı çevreleyen bağ doku destek sisteminin sertleşmesidir. Bu kısımlara bağ dokusu bölmeleri (fibröz septa) denilmektedir. Bunlar kollajen yapısındadır. Zamanla ... Devamını Oku »

Selülit Teşhis Yöntemleri

Termografi: Vücutta kan dolaşımının normal olduğu bölgelerde vücut ısısı da normal olur. Dolaşım bozukluğu olan yerlerde kanlanma azalacağı için, bu bölgeler vücudun normal ısısından daha soğuk olur. Selülit`in oluşma nedenlerinden biri dolaşım bozukluğu olup termografi ile dolaşım bozukluğunun ve selülit`in yeri de teşhis edilir. Ekografi: Bir çeşit ultrason cihazı olup uygulandığı yerin, ayrıntılı olarak görünümünü sağlar. Selülit`e uygulanma amacı deri kalınlığının ve yağ tabakasının kalınlığının ölçümüdür. Manyetik rezonans: Vücudun ... Devamını Oku »

Selülit İçin Doğadan Yararlanın

Selülitin en çok sevdiği yerler genellikle hareketsiz bölgeler. Kalçada, basenlerde ve baldırlarda ortaya çıkıyor ve kadınların hayatını kabusa çevirebiliyor. Zayıflama çabaları ile de erimiyor çoğunluk. Sadece rejim yapıldığında, veya bu çerçevede bir doğal ürün kullanıldığında vücudun diğer bölgelerindeki yağlar eriyebiliyor ama, selülitli bölgedeki sorun sürüyor. Cilt altı yağ dokularının, bağ dokuları arasında sıkışması ile ciltte ortaya çıkan bu “portakal kabuğu görünümü” ... Devamını Oku »

Selülit ve Duruş

Yüksek topuklar, yanlış yürüme hareketleri, kambur oturma… Bunlar selülite yol açan nedenlerdir. Çünkü bu saydıklarımız toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler.Özellikle de yanlış bir oturma şeklinde iç organlar sıkışır. Sonuçta zehirli maddeler vücuttan o kadar çabuk çıkmaz ve atık maddeler dokularda toplanır. Ve deri gevşer, çukurlar oluşur. Bu nedenle her zaman şunu düşünün: Karın içeri, ... Devamını Oku »

Selülit ve Sprey

Selülit özellikle bayanların karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Kısaca yağın hücrelerde birikmesi olarak bilinir. Selülit oluşumu aşağıdaki aşamalarda gelişir. Hücreleri içindeki yağ miktarının artması (adipocytes) Hücre zarlarının geçirgenliğinin artarak hücrelerdeki sıvı miktarının artması. Urtocell mikro-köpük sprey hücrelerden fazla sıvı ve yağı çıkarmada aktif etkisi olan, sağlıksız bölgeleri eski sağlıklı görünümüne döndüren doğal ... Devamını Oku »

Kadınların %90 Selülitli

Dünyadaki kadınların yüzde 90’ı selülitli. Bu illeti başımıza saran, daha doğrusu ilk kez tanımını yapan, Fransız doktorlar. 1920’lerin başında keşfetmişler. Birkaç yıl öncesine kadar fast-food, hormonlu, bol kimyasal maddeler içeren gıdaların, hava kirliliğinin, kısacası modern yaşam biçiminin bir yan etkisi olduğu sanılıyordu. Şimdilerde tam da öyle olmadığı ortaya çıktı. Rönesans döneminin resimleri dikkatlice incelendiğinde kadınların ... Devamını Oku »

Kadınların Başının Belası Selülit

Selülit şişman ya da zayıf ayrımı yapmaksızın, özellikle ergenlik döneminden itibaren hormonal değişikliklerin etkisiyle her yaş grubunda ortaya çıkan yağ hücrelerinin deformasyonuyla ilgili estetik bir sorunu. Farklı yaş gruplarındaki bayanların yüzde 90’ının bu problemden şikayetçi olduğunu göz önüne alacak olursak selülitin pek çok bayanın ortak sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Devamını Oku »

Selülitin Başladığı Dönemler

Hamilelik dönemi: Bu dönemde anne vücudunda bos kalmis çok sayida folikülin hormonu birikir ve selülit olusumuna zemin hazirlar. Ergenlik dönemi: Selülit ovüllerinin belirmesi, cinsel degisimle birlikte ortaya çikar. Menopqoz öncesi: Hormonal durumdan dolayi zaten var olan selülit daha da artarak yerlesir. Devamını Oku »

Selülit Dereceleri

Derece 0 sellülit: Deri iki parmak arasında sıkıldığında bile ortaya çıkmaz Derece 1 sellülit: Ayakta dururken ve yatarken selülit görülmez. Deri sıkıldığında portakal kabuğu görünümü ortaya çıkar. Derece 2 sellülit: Ayakta dururken sellülit görülür ancak yatarken kaybolur. Derece 3 sellülit: Ayakta ve yatarken selülit görüntüsü ortaya çıkar Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam