Perşembe , 21 Kasım 2019
Kategori Arşivi:

Tüp Bebek

Kısırlık ve Tedavisi

Gebelik isteği ile bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girip gebe kalamama durumuna kısırlık(infertilite) adı verilir. Türkiye’de kadınlarda görülme olasılığı %15’tir.Çiftlerin malesef büyük çoğunluğu ilk bir ay içersinde gebe kalmayı arzulamaktadır. Yeni evlenen çiftlerin düzenli ilişkiye girmelerine rağmen kadının gebe kalma olasılığı %10-25 civarlarındadır.Bir yıl sonunda ise bu değer %85’tir. Yaş ilerledikçe gebelik oranında azalmalar olmaktadır. Kısırlığın tek sebebi kadınlar değildir.Gebe kalamama durumunda sorun %40 ... Devamını Oku »

Tüp Bebekte Başarıyı Artıran Uygulamalar ve Gelişmeler

Assisted hatching (AHA) Embriyo transfer aşamasından önce embriyoyu saran zarın (zona pellucida) inceltilmesi işlemidir. Zira ana rahmine verilen embriyolar bu zarı yırtıp dışarı çıkmak suretiyle rahim duvarına tutunabilirler. Niçin (AHA) Yapıyoruz? Gebeliğin oluşmadığı bazı durumlardan bu zarın kalın ya da sert olması, dolayısıyla da tutunmayı engellemesi sorumlu tutulmuştur. Bu durumlarda embriyonun tutunma ... Devamını Oku »

Üremeye Yardımcı İlaçlar

  Follitropinler (Puregon, Gonal F gibi ilaçlardır) çok ileri teknolojiler kullanılarak (DNA rekombinasyonu) üretilirler. İçinde FSH bulunan bu ilaçlar laboratuvar ortamında doku kültürlerinde oluşturulurlar. Diğerlerine göre daha yeni ilaçlardır. Her ampuldeki ilaç dozları standarttır ve kısa iğnelerle cilt altı (subkutan), uzun iğnelerle kas içine (intramusküler) enjeksiyonla kullanılabilirler. Menotropinler (Menagon gibi ilaçlardır) FSH ve LH hormonlarının saflaştırılmaları ile ... Devamını Oku »

Erkek Kaynaklı İnfertilite (Male Faktör)

Erkek Kaynaklı İnfertilite (Male Faktör) Semenin (meni) kendisindeki anormalliklerden veya taşınmasındaki sorunlardan kaynaklanabileceği gibi cinsel temasla ilgili problemler de benzeri bir durum yaratabilir. Erkeğin ilk değerlendirmesi semen analizi olarak adlandırılan tetkikle yapılır. Semen analizinde standardizasyonu sağlayabilmek için, erkekten tetkik öncesinde 3-5 günlük cinsel perhiz yapması istenir. Semen örneği, herhangi bir kayganlaştırıcı madde ... Devamını Oku »

Reklam Gizlilik Politikası
GenelSaglik.Gen.TR - Genel Sağlık Bilgileri, Sağlıklı Yaşam